Cover Image for Jak rozliczać się z napiwków?

Jak rozliczać się z napiwków?

Napiwki i darowizny to formy przekazywania środków pieniężnych, które są traktowane odmiennie przez polskie prawo. Dlatego poniżej przedstawiamy, zgodnie z kilkoma interpretacjami podatkowymi na dzień powstania artykułu, jak należy księgować napiwki.

Zaznaczamy, że każdy powinien we własnym zakresie zdobyć szczegółowe i niezbędne informacje dotyczące swojej sytuacji (np. konsultując się z profesjonalnym księgowym), a w tym artykule przytaczamy jedynie istniejące źródła, aby ułatwić zrozumienie tematu.

Restauracja nie zapłaci podatku od napiwków

„Stosowane przez Spółkę systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych przydzielonych napiwków konkretnym pracownikom dlatego możliwe jest przygotowanie zestawień, na podstawie których Spółka rozlicza się z pracownikami z napiwków (…) napiwki otrzymane w gotówce od Klientów, jak i te przekazywane przez Spółkę pracownikom, (…) nie będą stanowić dla Państwa przychodu podatkowego.”

Zgodnie z powyższą interpretacja podatkową sygn. 0114-KDIP2-2.4010.106.2023.2.KW, spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego (w tym przypadku CIT) od napiwków, które są wpłacane restauracji jako całości, a następnie przekazywane poszczególnym pracownikom, jak również wtedy, gdy napiwki są bezpośrednio przekazywane konkretnym pracownikom obsługi.

Napiwek nie jest traktowany jako usługa, dlatego nie podlega opodatkowaniu VAT

„(…) gdy kwoty napiwków są świadczeniem Klienta całkowicie dobrowolnym, a stosowane przez Państwa systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych napiwków konkretnym pracownikom oraz nie pobieracie Państwo sobie żadnych kwot z napiwków, to kwoty te nie stanowią dla Państwa wynagrodzenia będącego podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (…) napiwek nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług – nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem VAT.”

Zgodnie z powyższą interpretacja podatkową sygn. 0114-KDIP1-3.4012.97.2023.2.LK, napiwek nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, dlatego nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT.

Podatek dochodowy od napiwku obciąża konkretną osobę

„Napiwki otrzymane przez pracowników lub zleceniobiorców zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Zgodnie z powyższą interpretacja podatkową sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.683.2022.2.GG, konkretna osoba z obsługi, która otrzymała napiwek, zobowiązana jest do rozliczenia ich w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

Napiwki dla młodych bez podatku

Warto jednak dodać, że osoby poniżej 26. roku życia, zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, są zwolnione z opodatkowania do rocznego limitu przychodu wynoszącego 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty konieczne będzie jednak zapłacenie podatku oraz uwzględnienie tej sumy w zeznaniu rocznym.

Andrzej
Andrzej

Tworzymy nowoczesne rozwiązania, które poprawią standard pracy i umożliwią bezgotówkowe okazanie wsparcia.

Nasi Partnerzy

  • tailgrids

© Tipped 2024